fbpx
Connect with us

יהלומים

יהלום ירוק – טבעי או מלאכותי?

Published

on

יהלום ירוק ברקע שחור

Image credit: www.naturallycolored.com

יהלום ירוק – רוב האנשים לא יודעים שגם יהלומים יכולים להיות ירוקים. נראה שהצבע הירוק צריך להיות שמור אך ורק לברקת. עם זאת, יהלומים ירוקים ואבני אמרלד ירוקות, כמו גם אבני חן ירוקות אחרות נבדלות זו מזו במובנים רבים בהרכבם הכימי. במדריך זה תלמדו אודות יהלום ירוק ומאפייניו ותדעו מה ההבדל בין יהלום ירוק טבעי ליהלום שגדל במעבדה ומה ההבדל המהותי בין 2 יהלומים ירוקים אלו, קדימה!

אז מה זה יהלום ירוק?

למרות שיהלומים ירוקים מורכבים מאלמנטים המביאים לגוון ירוק, המבנה הכימי שלהם זהה פחות או יותר ליהלומים חסרי צבע. שניהם מדורגים 10 בסולם הקשיות של Mohs ואילו הברקת מדורגת 7 וכמה אבני חן אחרות אפילו נמוך יותר. המשמעות היא שיהלומים ירוקים עמידים הרבה יותר מאשר אזמרגד. בנוסף, ישנן רמות עוצמת צבע שונות ושילובי צבעים עבור יהלומים ירוקים, וכתוצאה מכך גוונים יפים רבים ושונים. יהלום ירוק יכול גם לתת מראה שונה לגמרי בהתאם לצורתו. הצבע הוא סמל ישיר לטבע ומסמל צמיחה, הרמוניה, רעננות ופוריות.

יהלומים ירוקים מפוארים טבעיים הם טבעיים לחלוטין ונגרמים מחשיפה לקרינה רדיואקטיבית. שכבות קרינה ייחודיות בשילוב של היווצרות יהלומים יביא לכם יהלום ירוק, אחרי יהלומים אדומים מפוארים טבעיים, יהלומים ירוקים טבעיים הם היהלומים הנדירים ביותר בכדור הארץ.

מה גורם לצבע הירוק ביהלום?

רוב היהלומים הצבעוניים שואבים את צבעיהם מזיהומים ואלמנטים אחרים. עם זאת, במקרה של יהלומים ירוקים, מקור הצבע שונה מאוד מאבנים צבעוניות אחרות. זוהי למעשה קרינה אטומית או רדיואקטיביות במהלך היווצרות היהלום שגורמת לצבע הירוק היפה.

הסיבה לצבע הירוק

הצבע הירוק, הנגרם מחשיפה לקרינה רדיואקטיביות, הוא ייחודי ביותר. עד כדי כך, שלמעשה קצת קשה לקבוע אם יהלום ירוק הוא טבעי או מטופל. מלטשים רבים משאירים בכוונה את מה שמכונה Natural לאורך חגורת האבן. מטרת ה-Natural היא שכל ארגון יהלומים, כמו ה-GIA, תוכל לזהות את הצבע הטבעי של האבן ולהעניק לה תעודת יהלום מוסמכת.

מה המקור וההיסטוריה של יהלומים ירוקים?

יהלומים נוצרים במשך מיליוני שנים של חשיפה ללחץ עצום המעבה אטומי פחמן למבנה מסוים. הצבע הירוק נובע מחשיפה נוספת לקרינה אטומית, המופיעה רק בחלק קטן מאוד של יהלומים טבעיים.

יהלומים ירוקים יכולים להיווצר באופן מלאכותי גם באמצעות תהליך הקרנה המבוצע במעבדה. אין צורך לחשוש מחשיפה לקרינה על ידי נגיעה ביהלום ירוק, שכן נותרה מעט קרינה שארית בתוך אבן החן עצמה.

טבעת זהב עם יהלום ירוק בגוון תפוח

המאפיינים העיקריים של יהלום ירוק

יהלום ירוק דומה מאוד בהרכבו ליהלום שקוף, ועדיין מדורג 10 בסולם הקשיות של Mohs. יש אנשים שחושבים שיהלומים ירוקים מאופיינים בזיהומים או ערבובים כימיים בתוך האבן שיוצרים את הצבע החי, אבל זה לא נכון. קרינה מכדור הארץ במהלך היווצרות היהלום היא שנותנת לו את הצבע.

גוונים משניים ועוצמת צבע

יהלומים ירוקים המציגים צבע טהור הם המבוקשים ביותר וגם היקרים ביותר מבין היהלומים הירוקים. עם זאת, ישנם יהלומים המגיעים במגוון רחב של שילובי גוונים משניים, שהם מדהימים וגם בעלי ערך רב. גוונים אלה כוללים צהוב, צהבהב, ירוק, ירקרק, כחול, כחלחל, חום, חום, אפור, אפרפר, אפור צהבהב וצהבהב אפרפר. בנוסף לאפשרויות הצבע הרבות, יהלומים ירוקים נמצאים בכמה עוצמות, אשר להן השפעה עצומה על מחיר היהלום. רמות האינטנסיביות של יהלומים ירוקים הן כדלקמן: קלוש, קל מאוד, קל, אור מפואר, מפואר, מפואר אינטנסיבי, מפואר חי ופנסי עמוק.

האם יהלומים ירוקים בעלי ערך?

יהלומים ירוקים מדורגים בין זני היהלומים הנדירים והיקרים ביותר. הסוג היחיד של יהלום בעל ערך רב יותר מהירוק, הוא היהלום האדום.

היהלום הירוק היקר ביותר שהתגלה אי פעם כונה The Dresden Green. הוא שקל 41 קראט מדהים לאחר שנחתך. הוא נחשף לפני למעלה מ-200 שנה ומאז הוצג בדרזדן, גרמניה.

בהתאם לחיתוך, הבהירות, הקראט והעוצמה של היהלום הירוק, המחירים יכולים לנוע בין 15,000$ ל-500,000$ לקרט.

מדוע יהלומים ירוקים כל כך נדירים ויקרים?

תהליך ההקרנה שעוברים יהלומים ירוקים במהלך היווצרות הוא נדיר להפליא. רק קומץ מועט של יהלומים עומד בתנאים הסביבתיים הדרושים לפיתוח גוון ירוק. כמו כל אבני חן, נדירות יש השפעה ישירה על הערך. יהלומים אדומים הם המגוון היחיד של יהלומים בצבעים מפוארים שעולה על היהלומים הירוקים בדירות ובערך.

Advertisement
Advertisement

פופולארי

בואו להיות מעודכנים בכל מה שחם!

רוצים לדעת איזה שעוניםם עונדים הסלבס? רוצים להיות מעודכנים בכל שעון חדש שיוצא? הצטרפו עכשיו!!