fbpx
Connect with us

סוגי אבנים

אבן מורגנייט – מה זה אבן מורגנייט?

Published

on

Image credit: @vvoennyy, Freepik

אבן מורגנייט הפך יותר ויותר פופולרי במהלך השנים האחרונות. כעת אנו רואים את האבן המהממת הזו בכל דבר, החל מטבעות מסנוורות ועד שרשראות עילאיות.

מה זה מורגניט?

במילים פשוטות, מורגנייט הוא הזן הוורוד-כתום (כמעט סלמון) של בריל, שהוא מינרל שכולל דברים כמו אמרלד ואקוומרין.

צבע

הצבע העדין של אבן החן הוורודה מגיע עקבות של מנגן. מורגניט נע בדרך כלל בין ורוד לכתום-ורוד בצבע, אך צבעים אלה עדינים מאוד באבנים המתרחשות באופן טבעי. צביעה חזקה היא נדירה להפליא, אבל אם נמצא, אבני החן בדרך כלל גדולות למדי ומציגות את הצבעים המשובחים ביותר.

עמידות

מבחינת עמידות, מורגנייט קשה יחסית, אבל לא בלתי ניתן להריסה. אבן החן קשה מספיק כדי להתנגד לבלאי מתון, אך לא תוכל לעמוד בסוג של חוסר זהירות שעלולה לנבוע מנפילתה. מורגניט אינו חזק כמעט כמו יהלומים, וכתוצאה מכך עולה בערך פי עשרה פחות.

ההיסטוריה של האבן מורגנייט

אבן המורגניט הראשונה התגלתה במדגסקר בשנת 1910. ג'ורג' קונץ, הגמולוג האמריקאי הראשי ב-Tiffany & Co., הציע לקרוא לזן הוורוד החדש הזה של בריל על שם חברו ולקוחו, J.P. Morgan, במהלך פגישה של ה-New האקדמיה למדעים של יורק.

קונץ הרגיש שההומאז' יתאים לאיש שסיפק תמיכה כספית רבה לאמנויות ולמדעים. יתר על כן, איש הכספים הגדול היה ידוע בזכות הקניית אבני חן טבעיות למוזיאון האמריקאי להיסטוריה בנורק יורק ולמוזיאון להיסטוריה של הטבע בפריז. בזמנו J.P. מורגן היה אחד מאספני התכשיטים החשובים ביותר של תחילת המאה ה-19.

קונץ ראה שאחת התכונות המעניינות ביותר של מורגניט היא העובדה שהוא מתהדר בקרינה אדומה חזקה כאשר הוא נחשף לקרני רנטגן, אך לא היה לו זרחן כלשהו כאשר מקור צילום הרנטגן היה כבוי.

ב-7 באוקטובר 1989, אחת הדגימות הגדולות ביותר של מורגניט נחשפה במחצבת בנט בבאקפילד, מיין. היה לו גוון כמעט כתום ונמדדו בערך 23 ס"מ אורך ו-30 ס"מ רוחב. הקריסטל שקל 50 פאונד מרשים והוא ידוע בשם 'שושנה ממיין'.

כמה שווה מורגנייט?

המחיר של מורגניט עשוי להשתנות במקצת, אך באופן כללי, האבן עולה כעשירית ממשקלה של יהלום. אבני מורגניט בעלות צבע ורוד בהיר בינוני עד בינוני, עם חיתוכים מותאמים אישית, הן היקרות מכולן. ככל שהאבן קלה יותר ויותר תכלילים, כך היא פחות שווה.

מורגניט מופיע לעתים קרובות בגבישים גדולים יותר, כלומר אין עלייה מעריכית במחיר האבן ובגודלה. מצד שני, אבני מורגניט קטנות יותר שמראות צבע טוב יכולות להיות יקרות יותר מאשר גדולות יותר.

המשמעות הסמלית של מורגניט

בשל הגוון הוורוד הרך שלו, מורגניט מזוהה לעתים קרובות עם תחושת תמימות, מתיקות, אהבה ורומנטיקה. האבן מחוברת ללב, ומותאמת לצ'אקרת הלב.

ברחבי העולם, מורגניט מסמל גם חמלה, ריפוי והבטחה.

מה לצפות מתכשיטי מורגנייט?

כשקונים תכשיטי מורגניט, יש לזכור כמה גורמים:

צבע

צבעי המורגניט היקרים ביותר הם ורודים חזקים, שהם לרוב תוצאה של טיפול בחום. ככל שהצבע כהה יותר, כך האבן בעלת ערך רב יותר. מורגניט כמעט תמיד מטופל בחום, אשר נוטה להעלים כל גוון כתום או צהוב. טיפול בחום על אבני מורגניט אינו ניתן לזיהוי, וכתוצאה מכך צביעה יציבה.

בהירות

לעתים קרובות, מורגניט בעל פנים אינו כולל תכלילים הנראים לעין, אם כי יש סיכוי גבוה יותר להתרחש באבנים גדולות יותר. הימנע מאבנים שיש להם תכלילים כלשהם אם אתה מוצא אותם, מכיוון שערכן צפוי להיות נמוך למדי. אבנים עם תכלילים גלויים לעין נחתכות בדרך כלל כקבוצ'ונים.

חיתוך

לצורת אבן חן מורגנייט השפעה מינימלית על יופיה וכתוצאה מכך, מורגנייט היא אחת מאבני החן הפופולריות ביותר המשמשות לחיתוכים וגילופים ייחודיים.

משקל קראט

מורגניט זול מאוד, אפילו באבנים גדולות יותר. האבן נחתכת לעתים קרובות בגדלים מכוילים כדי להתאים להרכבות תכשיטים נפוצות.

לעוד על סוגי אבנים

Advertisement
Advertisement

פופולארי

בואו להיות מעודכנים בכל מה שחם!

רוצים לדעת איזה שעוניםם עונדים הסלבס? רוצים להיות מעודכנים בכל שעון חדש שיוצא? הצטרפו עכשיו!!