fbpx
Connect with us

סוגי אבנים

אבן ענבר – מהי אבן ענבר וכיצד מייצרים אותה?

Published

on

Credit: @vvoennyy, Freepik

אבן ענבר – בהתבסס אך ורק על אופן היווצרותו, ענבר היא אולי אחת מאבני החן המעניינות מכולן. האבן משמשת לא רק בתכשיטים, היא משמשת גם במספר חפצי נוי שונים והיא פופולרית כבר מאות שנים. בנוסף, הוא משמש כסוכן ריפוי ברפואה העממית העתיקה.

למרות שהוא נמצא בכל העולם, אבני ענבר מסוימות נחשבות מדי פעם כנירות למדי, לאור העובדה שחלק מהתכלילים מכילים חומרים מן החי והצומח.

מה זה אבן ענבר?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, ענבר היא לא אבן חן אמיתית. למעשה, זהו שרף עץ מאובן שגילו יכול לנוע בין 30 ל-90 מיליון שנה! שרף זה נמצא בדרך כלל בעצים ירוקי עד עתיקים.

גבישי ענבר מוערכים בזכות החמימות והיופי שלהם, והם נחצבו בתכשיטים, ונסחרו בין תרבויות במשך אלפי שנים. פיסת הענבר העתיקה ביותר שהתגלתה אי פעם מוערכת בכ-320 מיליון שנה. אבני ענבר צעירות יותר, המניבות ערכים נמוכים בהרבה, בנות פחות מ-100,000 שנה.

היכן נמצא ענבר?

ניתן למצוא ענבר בכל רחבי העולם, אך המרבצים הגדולים ביותר המשמשים לייצור תכשיטים ומחקר מדעי ניתן לייחס לרפובליקה הדומיניקנית, לאזור הבלטי של אירופה ולמיאנמר.

מעניין, כל אזור שבו נמצא ענבר מייצג עידן אחר של העבר הגיאולוגי של הפלנטה.

ההערכה היא שגיל הענבר מהרפובליקה הדומיניקנית הוא בין 16 ל-20 מיליון שנה. הענבר הבלטי, הכולל בדרך כלל זבובים, נמלים ולטאות, הוא בן כ-40 מיליון שנה. הענבר הבורמזי ממיאנמר הוא בערך בן 100 מיליון שנים.

כמה שווה אבן ענבר?

אבני חן ענבר מוערכות ברמות שונות והתמחור תלוי במספר גורמים שונים. חלקים אטומים של ענבר הם בדרך כלל סבירים יחסית, ומכניסים רק 1 דולר לקראט. עם זאת, חלקים שגודלם כסנטימטר בגודלם ויש להם תכלילים של חרקים יכולים להגיע עד 195 דולר ארה"ב.

הענבר היקר ביותר הוא הענבר הבורמזי, מכיוון שהוא העתיק ביותר הידוע לאדם ובדרך כלל הוא עשיר בהרבה בצבעו. ענבר צהוב הוא המשתלם ביותר, כאשר ענבר זהוב זוכה למחירים גבוהים יותר. ענבר שיש לו גוונים אדמדמים הוא היקר ביותר, שכן מאמינים שהוא ישן הרבה יותר. עם זאת, חמצון עלול לגרום גם לצבע האבן להשתנות לאורך זמן.

כיצד נוצרת אבן ענבר?

אבן ענבר. ענבר בלטי אותנטי עם מאקרו חרקים מאובנים פרהיסטורי. זכוכית מגדלת והגדלת ענבר

אבני ענבר אינן אבני חן במובן המסורתי. במקום זאת, הם נכנסים לקטגוריה של אבני חן אורגניות. בדיוק כמו עמיתיהם פנינה, שנהב ואלמוגים, ענבר נוצר מהתרחשויות טבעיות בחומר אורגני, בניגוד להיווצרות בסלעים ובתרכובות מינרלים.

גבישי ענבר נוצרים באמצעות התאבנות של שרף עצים. שרף ענבר אינו זהה למוהל עץ רגיל. שרף זה מקורו במיוחד מעץ הפינוס succinifera. ניתן לאתר את ההתאבנות של גבישי ענבר לתקופת הזמן השלישונית, מה שהופך אותם לבני כמה מיליוני שנים לפחות.

מה שמייחד את הענבר הוא שלעתים קרובות הוא יכול להכיל מאובנים של בעלי חיים וצמחים. בעלי החיים הם לרוב יתושים וחרקים אחרים שנלכדים בשרף הרך והדביק ומתאבנים עם הזמן.

מהו הצבע הנדיר ביותר של ענבר?

בעוד שענבר נחשב לעתים קרובות כבעל גווני זהוב, צהוב ולעתים אדום, הצבע הנדיר ביותר של גביש ענבר שהתגלה אי פעם הוא בעצם כחול. הגילוי של ענבר כחול הוא די עדכני, והוא רק התחיל להופיע בתכשיטים.

ענבר כחול נמצא כמעט אך ורק ברפובליקה הדומיניקנית. מעניין לציין שהוא ישנה את צבעו כאשר יזרח עליו אור פלורסנט. הפלורסנטים הפנימיים של האבן יגיבו אליו, והאבן תראה בגוון מסנוור של כחול עז. עם זאת, אם מאיר עליו אור לבן, אותו סלע יופיע צהוב או

Advertisement
Advertisement

פופולארי

בואו להיות מעודכנים בכל מה שחם!

רוצים לדעת איזה שעוניםם עונדים הסלבס? רוצים להיות מעודכנים בכל שעון חדש שיוצא? הצטרפו עכשיו!!