fbpx
Connect with us

יהלומים

יהלום שחור – מה זה והאם זה אמיתי?

Published

on

Image credit: www.cleanorigin.com

יהלומים שחורים יותר ויותר פופולריים עבור טבעות נישואין ותכשיטים אחרים, וקונים פוטנציאליים לא צריכים לדאוג שיש בהם משהו מלאכותי. מבחינה כימית, יהלומים שחורים הם אמיתיים כמו כל סוג אחר של יהלום צבעוני – כולם שונים מהיהלום הלבן הקלאסי בשל זיהומים כימיים בתוך אבן החן. צבעים אלה יכולים למעשה לגרום ליהלום להיות מאוד מוערך. יהלום כחול, למשל, מקבל את הגוון הכחול שלו מכיוון שהוא מכיל כמות קטנה של בורון.

יהלום שחור, הנקרא גם (Carbonado) הוא רק אחד מכמה סוגים שונים של יהלום צבעוני, אך בעל הרכב כימי ייחודי. יש הרבה מה ללמוד על יהלומים שחורים לפני שמתפעלים מהרשימה שלנו של חמש עובדות ודוגמאות בולטות. אפשר לומר שבתקופות עברו יהלומים שחורים לא היו כה נדירים כמו כיום, והשימוש המרובה בהם היה כחותמות שעווה.

מה זה יהלום שחור?

בעוד שרוב היהלומים הצבעוניים מקבלים את צבעם בגלל זיהומים כימיים הקיימים עם היווצרות הגבישים, יהלומים שחורים נראים שחורים מכיוון שיש להם תכלילים – אשכולות של גרפיט לא משתנה בתוך גביש היהלום הטבעי – שגורמים לאבן החן להיראות שחורה. ליהלומים רבים יכולים להיות תכלילים כאלה, אבל במקרה של יהלומים שחורים, תכלילי הגרפיט הם כל כך בשפע עד שהוא משנה את צבע האור המוחזר דרך הגביש. יהלום שחור באיכות טובה ייראה כמקרין אור שחור.

יהלום שחור על טבעת זהב
טבעת נישואין עם יהלום שחור טבעי בהתאמה אישית TheMandi

האם הצבע של יהלום שחור טבעי? או שזה תוספת צבע

ישנם סוגים רבים של יהלומים מלאכותיים שגדלו במעבדה, וזה יכול להיות נכון גם לגבי יהלומים שחורים. אבל אין שוק ענק ליהלומים שחורים מלאכותיים, ולכן הרוב המכריע של היהלומים השחורים הנמכרים כיום הם אבני חן טבעיות הנוצרות כאשר פחמן אלמנטרי יוצר גבישים כאשר הם נתונים לחום גבוה ולטמפרטורה בעומק האדמה. עם מה שנקרא יהלומים שחורים "טבעיים", נותרת כמות בולטת של גרפיט בתוך הגביש הצלול שנוצר, מה שמקנה לאבן מראה שחור. אבל לא כל היהלומים השחורים הם שחורים באופן טבעי.

סוגי יהלומים שחורים

ישנם שלושה סוגים של יהלומים שחורים:

1. יהלומים שחורים טבעיים

יהלומים שחורים טבעיים הם למעשה שונים למדי מיהלומים צבעוניים אחרים. ההסבר ה"יבש" למה זה יהלום שחור הוא צורה לא טהורה של יהלום רב גבישי המורכב מיהלום, גרפיט ופחמן אמורפי. לא כזה ברור…

אבל במילים אחרות, בעוד שיהלומים בצבע טבעי "רגילים" מקבלים את צבעם בגלל זיהומים הנדבקים אליהם בתהליך ההיווצרות (למשל בורון גורם ליהלומים כחולים או יהלומים צהובים), יהלומים שחורים דומים ליהלומים לבנים שיש להם כמות גבוהה במיוחד של תכלילים, אשכולות גרפיט בתוכם עד כדי כך שהם פשוט נראים שחורים.

2. יהלומים שחורים מטופלים

יהלומים שחורים מטופלים הם יהלומים לבנים רגילים אשר לרוב הם בעלי ערך נמוך במיוחד בשל כמות התכלילים הגבוהה בהם. מכיוון שיש להם כל כך הרבה תכלילים, כיהלומים לבנים השימוש היחיד בהם הוא כיהלומים בדרגת תעשייה, עם זאת, בעזרת טיפולים כמו הקרנה או חום.

מה זה תכליל יהלומים?

תכליל יהלומים (באנגלית: Composite Diamond) הוא סוג של אבן הנוצרת עיבוד של חומרים שונים שמחוברים יחד ליצירת מראה של יהלום. התכליל עשוי לכלול חותם יהלומים אמיתיים או חתם יהלומים מלאכותי (בינה אנושית) בשילוב עם חומרים אחרים כמו זכוכית, קריסטלים, או מגנזיום על מנת ליצור אפקט חזיתי של יהלום טבעי.

סוג יהלום שחור מטופל
טבעת נישואין גברית עם יהלום שחור ״מטופל״

במובן מסוים, שם מתאים יותר ליהלומים הללו (שראיתי בשימוש מספר רב של פעמים) הוא "יהלומים שחורים מטופלים חסרי צבע" או פשוט "יהלומים בצבע שחור". מאחר וליצירת יהלומים שחורים מסוג זה משתמשים ביהלומים לבנים "חסרי תועלת", אלו הם הסוג הזול ביותר של יהלומים שחורים.

3. יהלומים שחורים בייצור מעבדה

יהלומים שחורים מעשה ידי אדם / מעבדה / סינתטיים / סימולנטים אינם יהלומים במובן הרגיל של המילה. בעוד שבעיני כל אלה בעצם פחות זהים, אני מאמין שמי שמתעסק עם יהלומים מסוג זה לא יסכים איתי (ויכעס עלי מאוד).

יהלום שחור מעבדה
יהלום שחור בגידול מעבדה – רואים עד כמה המחיר שלו זול

יהלומים שגדלו במעבדה הם למעשה, במובן מסוים, מגודלות על ידי חברות היי-טק ובעוד שיהלומים מטופלים זולים בהרבה מיהלומים רגילים, יהלומים שגדלו במעבדה עדיין אינם זולים כל כך. הסיבה היא שיש טונות של הוצאות מחקר, מכונות כבדות ויקרים, כוח גברים.

זו הסיבה שבעוד שאתה יכול לראות שוק של יהלומים כחולים וורודים שגודלו במעבדה, אין שוק ליהלומים חומים שגודלו במעבדה או יהלומים שחורים – אין שום היגיון כלכלי. יהלומים כחולים וורודים טבעיים עולים עשרות אם לא מאות אלפים לקראט ויהלומים חומים או שחורים עולים כ-2,000 – 3,000 דולר לקראט.

הסיבה שאכן סיקרתי כאן את נושא "יהלומים שחורים מעשה ידי אדם" היא כי אני יודע שמחפשים וכותבים עליו אבל למען האמת מעולם לא נתקלתי בכאלה – כנראה בגלל שזה לא כלכלי לייצור. כמו כן, כמו מוצרי היי-טק אחרים, עם התקדמות הטכנולוגיה המחירים שלהם יורדים כל הזמן.

לעוד חדשות מעולם היהלומים

Advertisement
Advertisement

פופולארי

בואו להיות מעודכנים בכל מה שחם!

רוצים לדעת איזה שעוניםם עונדים הסלבס? רוצים להיות מעודכנים בכל שעון חדש שיוצא? הצטרפו עכשיו!!