fbpx
Connect with us

סוגי אבנים

אבן אמרלד – מהי אבן אמרלד?

Published

on

Image credit: by greyloch is licensed under CC BY-SA 2.0.

מה הם אמרלדים?

אבן אמרלד – אמרלדים הם דגימות באיכות אבני חן ממשפחת המינרלים הבריל עם צבע עשיר, ירוק מובהק. הם נמצאים בסלעי דלקתיות, מטמורפיים ומשקעים במספר קטן של מקומות ברחבי העולם.

במשך למעלה מ-5000 שנה, אבני הברקת היו אחת מהאבנים הצבעוניות הנחשקות והיקרות ביותר. תרבויות עתיקות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה גילו באופן עצמאי אבני אמרלד והפכו אותן לאבן חן בעלת הערכה גבוהה ביותר. בארצות הברית ובמדינות רבות אחרות, אזמרגד משמשת כאבן הולדת לאנשים שנולדו בחודש מאי.

כיום אזמרגד, יחד עם אודם וספיר, יוצרים את "שלושת הגדולים" של האבנים הצבעוניות. "שלושת הגדולים" מייצרים יותר פעילות כלכלית מכל שאר האבנים הצבעוניות גם יחד. בשנת 2015 ערך האזמרגד שיובאו לארצות הברית עלה על הערך של כל האבנים הצבעוניות מחוץ ל"שלוש הגדולות" ביחד.

הצבע הירוק של האמרלד

לבריל, המינרל שבו אמרלד הוא מגוון, יש הרכב כימי של Be3Al2(SiO3)6. כשהוא טהור, בריל הוא חסר צבע ומכונה "גושנית". כמויות קורט של כרום או ונדיום במינרל גורמות לו לפתח צבע ירוק. כמויות עקבות של ברזל יצבעו את האזמרגד בצבע ירוק כחלחל או ירוק צהבהב בהתאם למצב החמצון שלו.

אמרלד מוגדרת על ידי צבעה הירוק. כדי להיות אזמרגד, דגימה חייבת להיות בעלת צבע ירוק מובהק שנופל בטווח מירוק כחלחל לירוק לירוק מעט צהבהב. כדי להיות אזמרגד, הדגימה חייבת להיות גם בעלת צבע עשיר. אבנים עם רוויה חלשה או טון בהיר צריכות להיקרא "בריל ירוק". אם צבעו של הבריל הוא כחול ירקרק אז זה "תרשיש". אם הוא צהוב ירקרק זה "הלידור".

הגדרת צבע זו היא מקור לבלבול. אילו שילובי גוון, גוון ורוויה הם קווי ההפרדה בין "בריל ירוק" ל"אזמרגד"? אנשי מקצוע בסחר באבני חן ותכשיטים יכולים לא להסכים היכן יש למתוח את הקווים. יש הסבורים שיש להשתמש בשם "אזמרגד" כאשר הכרום הוא הגורם לצבע הירוק, וכי יש לקרוא לאבנים שנצבעו על ידי ונדיום "בריל ירוק".

לקרוא לאבן חן "אזמרגד" במקום "בריל ירוק" יכולה להיות השפעה משמעותית על המחיר והסחירות שלה. "בלבול הצבע" הזה קיים בתוך ארצות הברית. בכמה מדינות אחרות, כל בריל עם צבע ירוק – קלוש ככל שיהיה – נקרא "אזמרגד".

היזהר אם אתה קונה "אזמרגד". ודא שאתה מקבל אבן חן בעלת צבע ירוק עשיר במקום "בריל ירוק". קנייה מאתר שבו אנשים מחוץ לארצות הברית פועלים כמוכרים של צד שלישי וייתכן שלתמונות אין צבע מייצג עשויה להיות מסוכנת במיוחד.

משמעות אבן לידה אמרלד

יש הרבה משמעויות חיוביות וסמלים סביב אבן האזמרגד שמחזיקים בהרבה תרבויות ומערכות אמונה ברחבי העולם.

הצבע הירוק של אבן לידה זו של מאי קשור לעתים קרובות לעושר, חיוניות ופוריות. המצרים הקדמונים היו מציעים אבני אמרלד לאלים שלהם כסמל ללידה מחדש, וחלקם אפילו יענדו את האבן כקמע להבאת הון או הגנה.

הרומאים קשרו קשר הדוק הן את צבע האזמרגד והן את אבן החן עצמה עם נוגה, אלת האהבה. הם האמינו שהאזמרגד יפייס את האלוהות והיא בתמורה תראה להם חסד באהבה, פוריות, חברות ומזל.

ליטריס אייזמן ממכון Pantone Color אומרת, "הגוון השופע ביותר בטבע, העין האנושית רואה יותר ירוק מכל צבע אחר בספקטרום". זה מאפשר לעיניהם של אלה שמסתכלים על אזמרגד לספוג כל חלקיק אור המשקף ירוק.

מתנה פופולרית לתכשיטי אמרלד לימי השנה המערביים של השנים ה-25 וה-30, אזמרגד הוא סמל עולמי לשגשוג, בריאות ומזל טוב.

לעוד על סוגי אבנים

Advertisement
Advertisement

פופולארי

בואו להיות מעודכנים בכל מה שחם!

רוצים לדעת איזה שעוניםם עונדים הסלבס? רוצים להיות מעודכנים בכל שעון חדש שיוצא? הצטרפו עכשיו!!